PARASERIANTHES LOPHANTHA (Willd.) I. C. Nielsen

Syn.: Acacia lophantha Willd., Albizia distachya (Vent.) J. F. Macbr., Albizia lophantha (Willd.) Benth., Feuilleea distachya (Vent.) Kuntze, Mimosa distachya Vent., Mimosa elegans Andrews, Mimosa lophantha (Willd.) Pers., Mimosa lophantha Vent.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Paraserianthes lophantha

Rozšíření: Jihozápadní Austrálie a Indonésie – Jáva, Bali, Sumatra, zde v poddruhu P. l. subsp. montana. Druhotně jižní Afrika, Kanárské ostrovy, Kalifornie, Nový Zéland, Tasmánie, Havaj, ostrovy Juana Fernándeze i kontinentální Chile, v některých oblastech je invazivní.

Ekologie: Lesy v pobřežní oblasti, které jsou pravidelně postihovány požáry.

Paraserianthes lophantha

Popis: Keř nebo strom dorůstající maximálně 8 m výšky, se sametově chlupatými letorosty a řapíky. Listy jsou dvakrát zpeřené, tmavě zelené, s velkým počtem převislých, asi 1 cm dlouhých, špičatých, asymetrických lístků. Květenství je úžlabní, válcovité, až 8 cm dlouhé, připomínající kartáč na mytí lahví, krátce stopkaté květy s dlouhými žlutými nitkami. Převislé, ploché, rovné, hnědé lusky jsou 8–12 cm dlouhé, s 6–12 černými semeny. Semena rychle klíčí po požáru.

Poznámka: V Austrálii je tento druh původní jen na poměrně malém území na jihozápadě, mezi Fremantle a King George Sound. Pěstována a zplanělá je však i v dalších státech (Jižní Austrálie, Victoria, Nový Jižní Wales, Tasmánie). K rozšíření druhu údajně napomohli první osadníci, kteří dostávali pytlík semen na cestu a měli za úkol jej vysadit v místě, kde se zastaví.
Jako okrasný druh je pěstován i v dalších částech světa, snadno zplaňuje a je považován za invazní, protože je poměrně nenáročný na půdu a rychle roste.

Paraserianthes lophantha
Paraserianthes lophantha

Fotografováno dne 4. 2. 2007 (Španělsko, Kanárské ostrovy, La Palma, zplanělé u cesty poblíž Santa Cruz).